“But human nature—“ Fuck you. Enough said. Human nature is what we make it, and you know that too, whether or not you want to own up to it—you cowardly excuse-mongering bastards.

czwartek, 26 listopada 2009

Jak Jemanjá obcięła język Erinlé

Jemanjá zakochała się w Erinlé, kiedy tylko go ujrzała, od razu. Jak mówiono, Erinlé był najpiękniejszym z myśliwych. Posiadał urodę tak niezwykłą, której trudno było się oprzeć. Mówiono też, że jest androgeną, ale te pogłoski nie były niczym pewnym. Zauroczona bogini zabrała go ze sobą w morskie głębiny. Po tym, jak zaspokoiła swoje pragnienia, zmęczyła się jego obecnością i postanowiła go zwrócić światu. Ale Erinlé widział morskie cuda i poznał ich tajemnice. Żeby Erinlé nie wyjawił sekretów, Jemanjá obcięła mu język. Od tamtej pory Jemanjá odpowiada za Erinlé, Erinlé mówi za pośrednictwem Jemanjá.
Erinlé jest najpiękniejszym z myśliwych.

Proste. Czasem też zatrzymuje się kogoś przy sobie całe życie. Ze strachu, co wyniesie z naszego podwodnego królestwa na światło dzienne? Powierzchowne zauroczenie, poważne rezultaty. I obupólna w tym symbioza. Od teraz Erinlé mówi za pośrednictwem Jemanjá. Przemawia przez nią i na zawsze jest od niej uzależniony. A ona za niego odpowiedzialna. A mimo to Erinlé pozostał najpiękniejszym z myśliwych, a Jemanjá nadal króluje w morskich głębinach.

Opowieść z tomu Reginaldo Prandi Mitologia dos Orixás

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz