“But human nature—“ Fuck you. Enough said. Human nature is what we make it, and you know that too, whether or not you want to own up to it—you cowardly excuse-mongering bastards.

niedziela, 31 maja 2009

zakuty łeb

Po wirtualnie rozmowie z Defem pomyślałam sobie, że warto o tym napisać.
Że ludzie mają tak ograniczone myślenie, czerepy zabite, oczy zamknięte i nos zadarty, aż chce się czasem tym czerepem o ścianę uderzyć wrzeszcząc: "Stary?? co z tobą???"
Przyjeżdżają do "trzeciego świata". Czasem nawet mówią, że robią badania antropologiczne. Mieszkają w apartamencie, chodzą po ulicy nerwowo rozglądając się, kto może ich okraść, nie sikają w publicznej toalecie, bo jest niehigieniczna, robią zakupy w shopping center i mówią: "ach, ależ tu biednie. i wszyscy tacy biedni." A jak się okazuje, że coś nie działa tak jak w ich zachodnim kraju to albo czerwienieją na twarzy i wracają do swojego apartamentu albo walczą natarczywie o swoje prawa, przekonując że ich zachodni zwyczaj jest dużo lepszy. I to ciągłe wartościowanie, porównywanie, przymierzanie i przekonanie że za jakiś czas tu też będzie dobrze i zachodnio.
Gówno.
Ani to lepsze, ani gorsze. Przede wszystkim o 180 stopni w inną stronę, inaczej ukształtowane, czym innym spowodowane i do czego innego prowadzące.
I wystarczy czasem głowę otworzyć, posłuchać trochę tego, co inni mówią, może coś przeczytać, niekoniecznie zachodniego.
Wkurza mnie to z totalnie egoistycznego powodu najbardziej - jak się sto takich zakutych, zachodnich łbów przewali w takiej np Brazylii, to stopierwszy europejczyk który tu przyjeżdża i jest normalny, czuje, je i wydala, to go traktują jak zakuty łeb, ograniczoną w swojej kulturze istotę, z którą nie do końca wiadomo jak postępować, więc lepiej uruchomić mechanizm obronny, wyciągnąć palec i powiedzieć: "o, gringo! ty nic nie rozumiesz i dlatego wyciągasz swój aparat na ulicy".
W następnym poście zamieszczę uliczne zdjęcia. Dużo silnej woli mnie to kosztowało. Więc zdjęcia jeszcze nieśmiałe, próbne. Może jeszcze będzie inna seria.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz